RetroGralnia 2014

By | Maj 23, 2014

retrogralnia-2014

Święto starych gier i zabytkowych komputerów we Wrocławiu

W dniach 21-22 czerwca we wrocławskim Ośrodku Działań Firlej na ulicy Grabiszyńskiej 56 będzie mieć miejsce dwudniowa impreza, pod patronatem Wrocławia Europejskiej Stolicy Kultury 2016, poświęcona starym grom, zabytkowym komputerom i konsolom pochodzącym z lat 70-90’ ubiegłego wieku oraz wrocławskim zabytkom informatyki, takim jak komputery Elwro.

Organizatorzy udostępnią odwiedzającym możliwość zagrania na historycznym sprzęcie i grach, które pomimo upływu lat nie straciły nic ze swojej atrakcyjności. Na imprezie znajdą się także liczne turnieje, konkursy, wykłady poświęcone sprzętowi i grom, czy strefa historyczna. Dla najmłodszych odwiedzających przygotowane zostaną specjalne dla nich stanowiska.

Ceny wejściówek na imprezę to 10 zł za jeden dzień, 15 zł za dwa dni dla dzieci do lat dwunastu, 15 i 25 zł dla dorosłych, istnieje możliwość wykupienia także bilety rodzinnego (opiekun z dwojgiem dzieci). Dzieci do lat czterech mogą przebywać na imprezie bez opłaty.

RetroGralnia to inicjatywa mająca przypomnieć osobom żyjącym i dorastającym w drugiej połowie dwudziestego wieku zdobycze pierwszych lat informatyki i video rozrywki. Pozwoli ona również na zapoznanie się z ogromną ilością sprzętu, który nie dotarł do nas w tamtym czasie, a był popularny na całym świecie.

Drugim, równie ważnym, a może ważniejszym celem RetroGralni jest prezentacja historii komputerów i gier osobom młodszym i dzieciom, dla których może to być pierwsze spotkanie z pierwowzorami dzisiejszych zdobyczy technologii, które czerpią szerokimi garściami z rozwiązań i pomysłów swoich poprzedników.

RetroGralnia ma także na celu pokazanie, jak ważnym miejscem dla rozwoju informatyki był i jest Wrocław – miasto w których produkowano polskie komputery Elwro, czy jedyna polską konsolę Amiproda TVG-10 – miasto, w którym obecnie znajdują się oddziały takich potentatów, jak Google, IBM, czy HP.

Celem nadrzędnym imprezy jest jednak przede wszystkim zapewnienie swoim gościom dwóch dni dobrej zabawy i rozrywki, zarówno dla ludzi starszych, młodszych i dzieci – tak aby połączyć te różne pokolenia i zarazić ich choć trochę pasją, jaką się organizatorzy imprezy.

Wszelkie informacje dotyczące imprezy znaleźć można na stronie 2014.retrogralnia.pl i uzyskać pod emailem impreza@retrogralnia.pl i telefonem 727 235 156.

Atrakcje

STREFA WROCŁAWSKA

Jeśli o tym jeszcze nie wiecie, we Wrocławiu produkowano, jak do tej pory jedyną polską konsolę video – Ameprod TVG-10. Wrocław to także komputery Elwro i Mera-Elwro, a współcześnie rezydują u nas IBM i Fujitsu Siemens. Na RetroGralni zobaczyć będziecie mogli historyczne produkty tych polskich i zagranicznych firm.

STREFA GRANIA

RetroGralnia to przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, granie. Na naszej imprezie zagrać będziecie mogli na klasycznych sprzętach pochodzących za lat 70’ – 90’ ubiegłego stulecia. Znajdziecie u nas komputery i konsole firm takich, jak Atari, Commodore, Amiga, Sega, Nintendo i wielu, wielu innych – mniej znanych. Przekonacie się, że dobre gry nigdy nie rdzewieją!

STREFA NAJMŁODSZYCH

Dla najmłodszych uczestników naszej imprezy przygotowane zostaną specjalne stanowiska wyposażone w gry, które przyciągną ich uwagę na długi czas, a jednocześnie nie będą im obce. To tu znajdziecie takich bohaterów, jak Król Lew, czy Myszka Miki.

STREFA HISTORII

Czy granie to wymysł ery komputerów i konsoli? Oczywiście, że nie! Zanim powstał sprzęt oparty na tranzystorach, na świecie powstawało wiele gier wykonanych z drewna, gier mechanicznych, czy elektromechanicznych. Na RetroGralni zobaczycie czym można było się bawić, zanim nastała era procesorów.

STREFA TURNIEJÓW I KONKURSÓW

Dla fanów starych tytułów przygotowane zostanie szereg turniejów im właśnie poświęconych. Będziecie mogli zmierzyć się z innymi graczami i sprawdzić swoje umiejętności. Dla fanów rozrywki bardziej umysłowej przygotuje również konkursywiedzowe poświęcone zarówno grom , jak i sprzętowi, na którym działały.

STREFA WYKŁADÓW

Jeśli chcecie posłuchać sobie coś ciekawego na temat historii gier, historii komputerów i konsol, czy może o nich samych – dobrze trafiliście. Na RetroGralni przygotujemy dla Was dwudniowy blok prelekcji poświęconych tematyce retro.

STREFA MUZYKI

RetroGralnia to także muzyka inspirowana technologią i kulturą lat 80’ i 90’. Podczas trwania imprezy będzie można obejrzeć i usłyszeć koncert zespołu Mikro Orchestra. Oprócz tego będzie przygrywać Wam również muzyka LUKHASHa z przesłanej przez niego specjalnie dla nas winylowej płyty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *