R. J. Palacio – Cud chłopak

By | Czerwiec 20, 2014

Cud-chlopak

„Nie powiem wam, jak wyglądam. Cokolwiek sobie wyobrazicie, w rzeczywistości jest pewnie jeszcze gorzej.”

Na skutek zaburzeń genetycznych August (Auggie) Pullman urodził się z poważną deformacją twarzy. Pod każdym innym względem jest jednak zwykłym dzieckiem – żywym, inteligentnym, wrażliwym i serdecznym. Do tej pory jego wygląd i zdrowie nie pozwalały, by jak wszystkie dzieci uczęszczał do szkoły, więc w domu uczyła go mama. Teraz ma się to zmienić – dziesięcioletni Auggie rozpocznie naukę w piątej klasie nowojorskiej szkoły publicznej. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło się wam być nowym uczniem w klasie, wiecie, jak trudno może być. Wychowany w domu pełnym miłości, mądrości i akceptacji, August będzie zmuszony podjąć wyzwania, jakie postawi przed nim środowisko szkolne. Będzie się zmagał z nietolerancją i ostracyzmem kolegów, zostanie zdradzony przez najbliższego przyjaciela, ale również doświadczy szczerej, niezłomnej przyjaźni ze strony szkolnej koleżanki. Mały August jest po prostu zwykłym dzieciakiem z niezwykłą twarzą. Czy uda mu się przekonać nowych kolegów, że wbrew pozorom jest taki jak oni?


R. J. Palacio napisała prostoduszną, ciepłą, podnoszącą na duchu opowieść, która sprawia, że czytelnicy na przemian śmieją się i płaczą. Książkę „Cud chłopak” zainspirowało prawdziwe wydarzenie z życia autorki i jej rodziny: Pewnego razu, gdy z młodszym synem czekała przed cukiernią na mleczne napoje, obok niej na ławce usiadła dziewczynka ze zdeformowaną twarzą. 
Na jej widok chłopiec wpadł w histerię, a pani Palacio oblała się rumieńcem zakłopotania, mama dziewczynki zareagowała jednak spokojnie – jakby nauczona kilkuletnim doświadczeniem doskonale wiedziała, jak poradzić sobie w sytuacji kryzysowej – po prostu wzięła dziewczynkę za rękę i powoli odeszła.

Ta urocza mądra książka, ujmująca w krótkie dynamiczne rozdziały pełne ciepła relacje rodzinne 
i codzienność hałaśliwej, rozemocjonowanej społeczności szkolnej, spodoba się zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *