Lektury na majówkę

By | Czerwiec 8, 2014

Woman reading book in grass under tree with white blossoms

Wielkimi krokami zbliża się kolejny długi weekend. Tym razem przed nami aż cztery dni wiosennego lenistwa.

Polecamy spędzić ten czas na świeżym powietrzu, z dobrą książką w ręce. Jaką lekturę zabrać ze sobą na majówkę? Zapraszamy do subiektywnego przeglądu książkowego Libroteki.pl.

Słów kilka o niekwestionowanym królu horroru

Stephena Kinga nikomu nie trzeba przedstawiać. Mistrz grozy od lat przeraża na kartach znakomitych powieści, a jest ich naprawdę sporo. King opublikował 65 książek i ponad 200 opowiadań. Na podstawie jego prozy powstały kultowe już filmy, m.in.„”Carrie” Briana De Palmy, „Dzieci kukurydzy” czy „Zielona mila”. W majowy weekend nie chcemy Was jednak straszyć. Tym razem polecamy nie książkę Kinga, a książkę o Kingu – pierwszą polską biografię króla horroru pióra Roberta Ziębińskiego. Autor przedstawia tutaj Stephena Kinga i jego twórczość nieco z innej perspektywy – perspektywy kina. W książce omówiona została każda ekranizacja prozy mistrza, jednak nie jest to leksykon filmowy. Każdy film, serial są punktem wyjścia do snucia opowieści o Stephenie Kingu – autorze, który swój sukces zawdzięcza właśnie kinu. To książka, po którą naprawdę warto sięgnąć.

Naziści kontra sztuka

W trakcie II wojny światowej wojska nazistowskie zagarniały liczne dzieła sztuki. Część z nich niszczono, wymazując tym samym wybrane karty historii. Część z nich wywożono w nieznanym kierunku i nawet długo po wojnie nie udało się odzyskać zagrabionych skarbów. By uchronić najcenniejsze dzieła, rządy Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych powołały grupę operacyjną Monuments Men. W jej skład wchodzili historycy, eksperci i koneserzy dzieł sztuki. Jak radzili sobie z barbarzyństwem wojsk Führera? O tym dowiecie się z książki Roberta Edsela „Obrońcy skarbów”.

Wilk z Wall Street po raz drugi

Pamiętacie historię Jordana Belforta – genialnego maklera-oszusta z Wall Street, który w ciągu kilku lat przeszedł drogę od pucybuta do milionera? Obecnie w księgarniach znajdziecie drugą część jego beletryzowanych wspomnień –„”Polowanie na Wilka z Wall Street”. W tej książce Belfort skupia się przede wszystkim na śledztwie, które doprowadziło go do ruiny. Makler gra z FBI w niebezpieczną grę i jest zbyt pewny siebie, przecież do tej pory wszystko mu się udawało. Jednak z dnia na dzień traci wszystko – firmę, piękną żonę, dzieci, pieniądze i wolność. Co dalej z genialnym oszustem, Jordanem Belfortem? Co się z nim dzieje dzisiaj? Tego nie zdradzimy, ale polecamy sięgnąć po „Polowanie na Wilka z Wall Street”.

Dlaczego nie powinniście czytać Harry’ego Pottera?

Propagowanie magii i okultyzmu – to główne przyczyny, dla których ta wyjątkowa seria fantasy trafiła na listę książek zakazanych. Oprócz Harry’ego Pottera na liście książek „na cenzurowanym” znajdują się obecnie „Szatańskie wersety”, „Buszujący w zbożu” czy „50 twarzy Greya”, a w Niemczech rok rocznie trafia na nią ponad 300 pozycji.

Zapraszamy w fascynującą podróż po świecie książek prześladowanych, palonych i zakazanych od starożytności do dnia współczesnego.„”Krótka historia książek zakazanych” Wernera Fulda opowie Wam, dlaczego w Ameryce odbywają się rytualne spalenia Harry’ego Pottera oraz którzy pisarze sami niszczyli swoje dzieła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *