Wielkimi krokami zbliża się kolejny długi weekend. Tym razem przed nami aż cztery dni wiosennego lenistwa.
Polecamy spędzić ten czas na świeżym powietrzu, z dobrą książką w ręce. Jaką lekturę zabrać ze sobą na majówkę? Zapraszamy do subiektywnego przeglądu książkowego Libroteki.pl.
Słów kilka o niekwestionowanym królu horroru
Stephena Kinga nikomu nie trzeba przedstawiać. Mistrz grozy od lat przeraża na kartach znakomitych powieści, a jest ich naprawdę sporo. King opublikował 65 książek i ponad 200 opowiadań. Na podstawie jego prozy powstały kultowe już filmy, m.in.„”Carrie” Briana De Palmy, „Dzieci kukurydzy” czy „Zielona mila”. W majowy weekend nie chcemy Was jednak straszyć. Tym razem polecamy nie książkę Kinga, a książkę o Kingu – pierwszą polską biografię króla horroru pióra Roberta Ziębińskiego. Autor przedstawia tutaj Stephena Kinga i jego twórczość nieco z innej perspektywy – perspektywy kina. W książce omówiona została każda ekranizacja prozy mistrza, jednak nie jest to leksykon filmowy. Każdy film, serial są punktem wyjścia do snucia opowieści o Stephenie Kingu – autorze, który swój sukces zawdzięcza właśnie kinu. To książka, po którą naprawdę warto sięgnąć.
Naziści kontra sztuka
W trakcie II wojny światowej wojska nazistowskie zagarniały liczne dzieła sztuki. Część z nich niszczono, wymazując tym samym wybrane karty historii. Część z nich wywożono w nieznanym kierunku i nawet długo po wojnie nie udało się odzyskać zagrabionych skarbów. By uchronić najcenniejsze dzieła, rządy Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych powołały grupę operacyjną Monuments Men. W jej skład wchodzili historycy, eksperci i koneserzy dzieł sztuki. Jak radzili sobie z barbarzyństwem wojsk Führera? O tym dowiecie się z książki Roberta Edsela „Obrońcy skarbów”.
Wilk z Wall Street po raz drugi
Pamiętacie historię Jordana Belforta – genialnego maklera-oszusta z Wall Street, który w ciągu kilku lat przeszedł drogę od pucybuta do milionera? Obecnie w księgarniach znajdziecie drugą część jego beletryzowanych wspomnień –„”Polowanie na Wilka z Wall Street”. W tej książce Belfort skupia się przede wszystkim na śledztwie, które doprowadziło go do ruiny. Makler gra z FBI w niebezpieczną grę i jest zbyt pewny siebie, przecież do tej pory wszystko mu się udawało. Jednak z dnia na dzień traci wszystko – firmę, piękną żonę, dzieci, pieniądze i wolność. Co dalej z genialnym oszustem, Jordanem Belfortem? Co się z nim dzieje dzisiaj? Tego nie zdradzimy, ale polecamy sięgnąć po „Polowanie na Wilka z Wall Street”.
Dlaczego nie powinniście czytać Harry’ego Pottera?
Propagowanie magii i okultyzmu – to główne przyczyny, dla których ta wyjątkowa seria fantasy trafiła na listę książek zakazanych. Oprócz Harry’ego Pottera na liście książek „na cenzurowanym” znajdują się obecnie „Szatańskie wersety”, „Buszujący w zbożu” czy „50 twarzy Greya”, a w Niemczech rok rocznie trafia na nią ponad 300 pozycji.
Zapraszamy w fascynującą podróż po świecie książek prześladowanych, palonych i zakazanych od starożytności do dnia współczesnego.„”Krótka historia książek zakazanych” Wernera Fulda opowie Wam, dlaczego w Ameryce odbywają się rytualne spalenia Harry’ego Pottera oraz którzy pisarze sami niszczyli swoje dzieła.